ZINTEGROWANA PLATFORMA
CYFROWEJ EDUKACJI
EKOLOGICZNEJ
Jesteśmy na:

Nie będziesz pragnął na wieki

16:36 | 25 marca 2018

W ostatnim czasie widzimy serię symbolicznych miejsc, w które podczas Wielkiego Postu zabiera nas Kościół. Najpierw pustynia, miejsce walki z demonami, a zarazem miejsce spotkania z Bogiem; następnie Góra Przemienienia, na której widzimy Jezusa w Jego chwale. Teraz znajdujemy Chrystusa przy źródle – w samo południe upalnego dnia.

Studnia, którą wybudował Jakub, i źródło dające ochłodę każdemu, kto z niego pije, to znak łączności ze starym przymierzem. Przychodzi jednak czas, kiedy Jezus zapowiada coś więcej: źródło, które wypełni człowieka tak, że już nigdy więcej nie będzie pragnął. Źródło niezrozumiane, bo czy można napić się „na zaś”?

Wielki Post to zatem czas, kiedy sięgamy wzrokiem dalej, wyciągamy ręce po więcej, pragniemy i, bazując na naszych doświadczeniach, robimy kolejny krok w poznaniu Boga.

Bardzo dobrze zrozumiała to Samarytanka. Kobieta odepchnięta, poraniona, szukająca szczęścia w kolejnych małżeństwach, choć tak naprawdę pozostawiona sama sobie. Kobieta, która ukrywa się przed innymi ludźmi, zapewne wytykana i obrażana (bo w końcu jak społeczeństwo patrzy na kobietę wielokrotnie zamężną?). Wstyd, poczucie odrzucenia i napiętnowania spotyka przy źródle Zbawiciela.

Spotkania przy źródle w Starym Testamencie kończyły się małżeństwami – zarówno Jakub, jak i Mojżesz swoje przyszłe żony spotykają przy studni. W ten sposób autor sugeruje, że spotkanie Samarytanki z Jezusem powinno zakończyć się podobnie, jednak prowadzi nas ono wyżej. Nie ukazuje związku na podobieństwo dwóch wspomnianych, ale zaprasza czytelnika, aby – utożsamiając się z Samarytanką – pragnął przymierza z Bogiem.

Jak niegdyś Jakub wyprowadził Naród Wybrany do Egiptu, tak Chrystus dzisiaj wyprowadza Kościół z niewoli grzechu ku ziemi obiecanej. Na tę drogę daje nam wodę życia, która nie tylko oczyszcza z grzechów, ale przede wszystkim orzeźwia i posila do dalszej wędrówki przez pustynię (również życia).

W każdym człowieku jest taka Samarytanka. Bo któż z nas nie ukrywał się przed napiętnowaniem z powodu jakiegoś wydarzenia – bez względu na to, czy była to rzecz wielka, czy też drobnostka, która jedynie w naszych oczach urastała do rangi katastrofy. Któż z nas, wychodząc do ludzi, nie spuszczał wzroku, wstydząc się swojego życia, swojego zachowania, swoich wyborów i decyzji?

Wielki Post to dobry czas, aby wracać do swojego chrztu. Nie pamięcią, ale pragnieniem, które woła – tym razem do Chrystusa: „daj mi pić”! To dobry czas, by obudzić w sobie bijące źródło chrztu świętego; by wrócić do korzeni wiary i na nowo budować relację i przymierze.

Spotkanie Samarytanki z Chrystusem zaowocowało jej działalnością apostolską. Ta, która ukrywała się przed ludźmi, teraz wychodzi do nich i opowiada, że spotkała Zbawiciela. Jej słowom, że Chrystus jest obiecanym Mesjaszem, wielu daje wiarę. Niech i to będzie dla nas zachętą do obudzenia w sobie apostolskiego zobowiązania. Powinniśmy iść i głosić swoją postawą, a jednocześnie nie bać się na co dzień wyznawać „Ty, Jezu, jesteś Zbawicielem świata”.

 

~ ks. Maciej Flader

 

Źródło: ksmtv.pl

poleć artykuł
Komentarze użytkowników (0)
Brak komentarzy. Bądź pierwszy - dodaj swój komentarz
Musisz być zalogowany aby dodać swój komentarz

Popularne

Rośliny to ...Wreszcie mamy wiosnę! A jak wiosna to roślinki :-) Dlatego dziś pokazujemy ...
Film nr 9: ...Macie chwilę? Obejrzyjcie nasz kolejny filmik - o dbaniu o środowisko poprzez ...
Parę ...Filmik z poprzedniego wpisu obejrzany? To pora na artykuł :-) Dziś opowiemy ...
Ankieta:
Co sądzisz o nowej stronie Młodzi Dla Środowiska?
Wkładka edukacyjna

KONTAKT Z NAMI

Biuro Projektu
Katolickie Stowarzyszenie
Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej

ul. Kościelna 10
17-312 Drohiczyn
Tel. kom. 536 165 500

Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada wyłącznie Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej.