Koty i kocury w nawiazaniu do swiatowego Dnia dzikiej przyrody

Tegoroczny Dzień Dzikiej Przyrody, który obchodziliśmy 3 marca w tym roku poświęcony był właśnie dzikim kotom, które są bardzo zagrożonym gatunkiem.

KOTY, KOTKI I KOCURY !

Co warto wiedzieć o kotach? A no, że mruczą usypiająco na pewno, ale czy wszystkie? Na przykład pantery nie mruczą tylko ryczą czy parskają groźnie, mają też bardzo ostre pazury i ostre zęby (30-32 sztuk ). W zależności od gatunku żyją w stadach (lwy) lub samotnie (wszystkie inne), polują w dzień lub w nocy, …co ważne występują na całym świecie poza Antarktydą i Australią. W Australii, jeśli spotykamy koty to domowe, a nie dzikie, a więc przywiezione kiedyś przez kogoś w walizce. Na koty te dzikie zawsze polowano. Obecnie doceniono rolę, jaką spełniają w ekosystemach i większość z nich znajduje się pod ochroną. Wiele organizacji prowadzi działania i akcje by nagłośnić sprawę kotów zagrożonych wymarciem. Są to lwy, rysie, tygrysy i pantery. Ryś jest dzikim kotem, który żył w Polsce w Puszczy Piskiej i Lasach Napiwodzko-Ramuckich. Dziś prowadzony jest program osiedlania rysi w lasach mazurskich, gdzie tereny są duże i dzikie, bardziej niż w Puszczy Kampinoskiej, gdzie program ten próbowano wdrożyć kilka lat temu. Program prowadzony jest już od 5 lat i to dwoma sposobami. Z jednej strony rozmnaża się zwierzęta metodą „born to be free”, która polega na kontrolowanym rozrodzie kotów wychowanych w niewoli, lub niezdolnych do życia w naturze - w specjalnych wydzielonych wolierach. Młode mogą od najmłodszych lat wydostawać się poza ogrodzenie by zdobyć umiejętność samodzielnego życia na wolności. Drugi sposób to sprowadzanie rysi z Estonii. (Więcej: https://wpolityce.pl/lifestyle/192481-dumne-dzikie-koty-znow-zamieszkaja-w-polskich-lasach-to-nie-jest-latwe-ale-mozliwe).

Koty bardzo szybko biegają (110 km/h gepard) i potrafią się wspinać na drzewa, potrafią też spadać. SA niezwykle zwinne i giętkie…tak, że zwykle nic im się nie dzieje stąd znane powiedzonko „Spaść jak kot na cztery łapy”, czyli spaść bezpiecznie. Koty bywają ogromne – te wymarłe koty ważyły nawet 400 kg. liger tzw. hybryda lwa i tygrysa, dziś już nie występująca na wolności. Kolejnym olbrzymem w świecie kotów jest tygrys ussuryjski i też wymarły tygrys szablozębny

(Więcej: http://dinoanimals.pl/zwierzeta/najwieksze-koty-swiata-top-10/)

Koty są wyjątkowymi zwierzętami i choć nie każdy je lubi to na pewno te zwierzaki mają swój charakter. Chodzą swoimi drogami i nie są zbyt towarzyskie. Niemniej jednak to zwierzęta niebywale inteligentne. Potrafią – o ile im się chce – nauczyć się różnych sztuczek. Warto o tym pamiętać i umiejętnie ich zdolności i zamiłowanie do higieny wykorzystać. Bo koty potrafią na przykład załatwiać się do ubikacji siadając na desce…Koty dbają bardzo o swoją sierść czesząc się godzinami językiem…Zresztą język jest dla nich waży także z innego powodu – pomaga im pić wodę. Bez języka nie napiją się, a bez wody są w stanie przeżyć tylko kilka dni.

Z kotami wiążą się też przeróżne zabobony i gusła takie jak to, z przechodzeniem na drugą stronę ulicy byle nie przeciąć drogi czarnemu kotu…skąd takie pomysły nie wiadomo. Wiadomo na pewno, że kotu w drogę wchodzić nie warto, bo ma bardzo ostre pazury i zęby zwłaszcza ten dziki…a, że wściekły czarny kot do diabła podobny więc może i faktycznie lepiej zmykać na drugą stronę ulicy.

W kocim stylu – ciepłego pieca i miluśkiego koca z kubkiem ciepłego mleka – zespół Młodzi dla środowiska☺

Komentarze są wyłączone.

Facebook