ZINTEGROWANA PLATFORMA
CYFROWEJ EDUKACJI
EKOLOGICZNEJ
Jesteśmy na:

Wirtualne (nie)bezpieczeństwo?

21:09 | 29 marca 2018

Każdego dnia miliony użytkowników korzystają z portali społecznościowych. Podają oni swoje dane, publikują posty i zdjęcia z najważniejszych momentów ich życia. Oprócz prywatnych profili znaleźć można również fanpage ulubionych programów, filmów, koncertów, wydarzeń. Jednak czy nasze działanie jest wolne? Czy możemy decydować o tym, co trafi na naszą oś czasu?

 

 

Ostatnie informacje pokazują nieuzasadnione działanie Facebooka w Polsce, który blokuje fanpage różnych wydarzeń. O co konkretnie chodzi? W poniedziałek został zablokowany profil Strefa Chwały Festiwal, czyli wydarzenia skierowanego do osób, którym nie obce są wartości chrześcijańskie. Na lipcowe spotkanie do Starego Sącza przyjeżdżają zarówno ludzie ze świata polityki, mediów, sportu i kultury.  Najwidoczniej komuś musiało zacząć to przeszkadzać. Poszukajmy odpowiedzi na pytanie jaki był tego powód.

 

KOMPLETNIE NIE WIEMY DLACZEGO, PONIEWAŻ FANPAGE DOTYCZY TYLKO I WYŁĄCZNIE SPOŁECZNOŚCI STREFY CHWAŁY, CZYLI ZAWIERA INFORMACJE O REKOLEKCJACH, O TYM CO DZIEJE SIĘ W KULTURZE CHRZEŚCIJAŃSKIEJ. NAGLE POJAWIŁ SIĘ KOMUNIKAT, ŻE PUBLIKOWANIE STRONY ZOSTAŁO COFNIĘTE, ŻE ZOSTAŁ ZŁAMANY PUNKT REGULAMINU. ZACZĘŁO SIĘ POSZUKIWANIE PO ZNAJOMYCH, CO MOŻEMY ZROBIĆ I Z KIM SIĘ SKONTAKTOWAĆ - mówi Andrzej Dubiel, organizator i koordynator spotkania.

 

Ostatnio na stronie wydarzenia pojawiła się informacja o nadaniu  Prezydentowi RP Andrzejowi Dudzie Honorowego Obywatelstwa Starego Sącza, czyli miejsca, w którym
w lipcu odbywa się to spotkanie.

 

NIE MAM POJĘCIA CZY ZAMIESZCZONA INFORMACJA NA FANPAGE-U MA ZWIĄZEK Z OBECNĄ SYTUACJĄ BLOKADY. TRZEBA DODAĆ, ŻE TO NASZ JEDYNY POST ZAHACZAJĄCY W PEWIEN SPOSÓB W POLITYKĘ. NIE ZAPOMINAJMY JEDNAK, ŻE DOTYCZYŁ MIASTA, W KTÓRYM ORGANIZUJEMY TO WYDARZENIE - dodaje.

 

To nie pierwsza sytuacja, gdy Facebook blokuje działanie stron różnego rodzaju wydarzeń. Ostatnio coraz głośniej jest o takim zachowaniu. Mieliśmy do czynienia ze zniknięciem profili
tj. Marszu Niepodległości, Ruchu Narodowego czy Obozu Narodowo-Radykalnego. Tym razem po raz pierwszy padło na fanpage Strefy Chwały. 

 

WCZORAJ INFORMUJĄC NA TWITTERZE, DOSTALIŚMY POPARCIE OD ŚRODOWISK ZWIĄZANYCH Z MARSZEM NIEPODLEGŁOŚCI. NIE WIEM, CZY TE SPRAWY SĄ ZE SOBĄ POWIĄZANE. MOŻE TO JEDYNIE ZBIEG OKOLICZNOŚCI, ŻE W TYM SAMYM CZASIE, A MOŻE FAKTYCZNIE PEWNEGO RODZAJU STRONY KONSERWATYWNO ? CHRZEŚCIJAŃSKIE SĄ BLOKOWANE W SOCIAL MEDIACH, KTÓRYCH WŁAŚCICIELE W DUŻEJ MIERZE REPREZENTUJĄ ŚRODOWISKA LEWICUJĄCE, UWAŻAJĄCE CHRZEŚCIJAN ZA OSZOŁOMÓW - tłumaczy.

 

W dzisiejszym świecie działalność na stronach i portalach społecznościowych jest na porządku dziennym. To właśnie tutaj miliony użytkowników mogą dowiedzieć się wielu informacji z polubionych stron. Również administratorzy fanpage-ów mają duże pole do popisu w tym miejscu. Jednak gdy ich działanie zostaje zablokowane, mogą wystąpić różnego rodzaju problemy. 

 

BRAK DOSTĘPU DO STRONY, UŚWIADOMIŁO MI JAK BARDZO JESTEŚMY ZWIĄZANI Z SOCIAL MEDIAMI. NAGLE MOŻE WSZYSTKO ZNIKNĄĆ, CO POWODUJE, ŻE Z WIELOMA OSOBAMI ZOSTAJEMY BEZ KONTAKTU. JEDNYM PRZYCISKIEM, WIELE MISJI ZOSTAJE WSTRZYMANYCH. TAKA ZASKAKUJĄCA SYTUACJA POZWALA NA DOSTRZEŻENIE PROBLEMU NIEBEZPIECZEŃSTWA W SIECI. WIDZIMY, ŻE KTOŚ MOŻE DECYDOWAĆ O NASZEJ DZIAŁALNOŚCI NA PORTALACH. NAWET JEŚLI ZOSTANIE TO ZRZUCONE NA ROBOTY, KTÓRE DZIAŁAJĄ AUTOMATYCZNIE TO I TAK MUSIAŁY ONE ZOSTAĆ PRZEZ KOGOŚ USTAWIONE POD PEWNYMI SŁOWAMI "KLUCZAMI" - informuje. NASUWA SIĘ TERAZ PYTANIE, W JAKI SPOSÓB TE ROBOTY SĄ PROGRAMOWANE, JEŚLI TO NIE JEST DZIAŁANIE CZYSTO LUDZKIE.

 

We wtorek wieczorem strona została odblokowana. Administrator nie został uprzedzony o zablokowaniu fanpage’a, nie poinformowano go również o jego odblokowaniu. Do tej pory Facebook nie udzielił odpowiedzi na pytanie, dlaczego strona promująca wartości chrześcijańskie została zablokowana na kilkanaście godzin. Miejmy nadzieję, że w najbliższych dniach  się to wyjaśni.

Zarówno sprawa blokowania fanpage-u Strefa Chwały Festiwal, jak i stron innych wydarzeń na portalu społecznościowym, zmuszają do pewnego zastanowienia się czy wynalazki XXI wieku sprawiają, że siedząc każdego dnia przy ekranie komputera, możemy czuć się bezpiecznie. Czy rzeczywiście my mamy całkowite prawo do wyrażania siebie, skoro z dnia na dzień bez powodu, ktoś może decydować o naszym działaniu. Czy czasem współczesny człowiek nie staje się bardziej marionetką niż twórcą własnego losu uwikłanego w sieć?

 

~ Agnieszka Kutyła

 

Źródło: ksmtv.pl

poleć artykuł
Komentarze użytkowników (0)
Brak komentarzy. Bądź pierwszy - dodaj swój komentarz
Musisz być zalogowany aby dodać swój komentarz

Popularne

Rośliny to ...Wreszcie mamy wiosnę! A jak wiosna to roślinki :-) Dlatego dziś pokazujemy ...
Film nr 9: ...Macie chwilę? Obejrzyjcie nasz kolejny filmik - o dbaniu o środowisko poprzez ...
Parę ...Filmik z poprzedniego wpisu obejrzany? To pora na artykuł :-) Dziś opowiemy ...
Ankieta:
Co sądzisz o nowej stronie Młodzi Dla Środowiska?
Wkładka edukacyjna

KONTAKT Z NAMI

Biuro Projektu
Katolickie Stowarzyszenie
Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej

ul. Kościelna 10
17-312 Drohiczyn
Tel. kom. 536 165 500

Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada wyłącznie Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej.