ZINTEGROWANA PLATFORMA
CYFROWEJ EDUKACJI
EKOLOGICZNEJ
Jesteśmy na:

Czy słyszeliście już o SCOBY?

13:46 | 24 października 2018

Trwający właśnie 2018 rok jest rekordowy pod względem liczby publikacji na temat szkodliwości plastiku i liczby akcji mających zmienić nawyki konsumentów na bardziej ekologiczne. Nie bez powodu, jak pokazują statystyki, ludzkość rocznie produkuje średnio 320 mln ton metrycznych plastikowych śmieci, z czego recyklingowi podlega tylko 9 %. Około 11 % pozostałych odpadów jest spalanych, a aż 80 % trafia na wysypiska (często nielegalne) lub do oceanów.

Dlatego właśnie wiele osób głowi się nad tym, jakim tworzywem można skutecznie zastąpić plastik. Spore uznanie na świecie zdobył pomysł absolwentki poznańskiej School of Form Róży Janusz, która stworzyła SCOBY - Symbiotic Culture Of Bacteria and Yeast, a mówiąc prościej – tkaninę z grzyba kombuchy, w którą można pakować żywność i jednocześnie przedłużać w ten sposób trwałość opakowanych tak produktów spożywczych.

Jak powstaje ten materiał?

SCOBY po prostu rośnie! Powstaje w wyniku fermentacji bakteryjnej cukrów pochodzących z odpadów rolniczych. Ale nie martwcie się, to są te dobre bakterie, a „odpady” tylko tak nie ładnie brzmią :-) W wyniku tego, trwającego 2 tygodnie, procesu powstaje opakowanie całkowicie „zero waste”, ponieważ można je zjeść (jest nie tylko nieszkodliwe, ale wręcz posiada korzystne dla zdrowia składniki – tak deficytowe w naszej diecie wspomniane dobre bakterie) albo przeznaczyć na kompost (wtedy wzbogaci ziemię zamiast ją zubażać czy zanieczyszczać).

Wyprodukowanie takiego opakowania jest proste i nie wymaga zaawansowanych technologii, specjalnych warunków ani sterylnych laboratoriów. Nie potrzeba nawet światła słonecznego, wymagana jest tylko odpowiednia temperatura, ok. 25 stopni Celsjusza. W tych warunkach bakterie „tkają” na powierzchni płynu coś na kształt membrany, następnie materia przyrasta poprzez nawarstwianie, tak jak cebula.

Co można pakować w SCOBY?

Autorka projektu podaje różne przykłady: warzywa i owoce, „zupki chińskie”, kanapki, burgery, przyprawy, herbaty, nasiona… To bardzo dobra wiadomość, bo tak jak łatwo jest zrezygnować z plastikowych opakowań dla „zwykłych” przedmiotów, tak problem stanowiło pakowanie żywności, w wielu przypadkach plastikowe opakowanie wydawało się nie do zastąpienia. SCOBY jest odpowiedzią właśnie na te przypadki. Dodatkowo, jak już wspomnieliśmy, opakowanie to przedłuża trwałość zapakowanej w nie żywności, więc przy okazji rozwiązuje też inny problem – jak ekologicznie konserwować produkty spożywcze.

Trzymamy więc kciuki, by pomysł Róży Janusz doczekał się wdrożenia na szeroką skalę. Przy tak dużym rozgłosie jaki zyskał jest to całkiem prawdopodobne.

poleć artykuł
Komentarze użytkowników (0)
Brak komentarzy. Bądź pierwszy - dodaj swój komentarz
Musisz być zalogowany aby dodać swój komentarz

Popularne

Rośliny to ...Wreszcie mamy wiosnę! A jak wiosna to roślinki :-) Dlatego dziś pokazujemy ...
Film nr 9: ...Macie chwilę? Obejrzyjcie nasz kolejny filmik - o dbaniu o środowisko poprzez ...
Parę ...Filmik z poprzedniego wpisu obejrzany? To pora na artykuł :-) Dziś opowiemy ...
Ankieta:
Co sądzisz o nowej stronie Młodzi Dla Środowiska?
Wkładka edukacyjna

KONTAKT Z NAMI

Biuro Projektu
Katolickie Stowarzyszenie
Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej

ul. Kościelna 10
17-312 Drohiczyn
Tel. kom. 536 165 500

Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada wyłącznie Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej.